Jezioro Sarbsko

Jezioro Sarbsko (kasz. Jezoro Sôrbskò, niem. Sarbsker See) to jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim we wsch. części otuliny Słowińskiego Parku Narodowego. Powstało przez odcięcie zatoki morskiej piaszczystą mierzeją, utworzoną w wyniku akumulacyjnej działalności morza. Ma 677 ha powierzchni, 6,58 km długości, 1,24 km szerokości i 7,82 mln m3 objętości. Przez jezioro przepływa rzeka Chełst, która jest prawym dopływem rzeki Łeby.

Jezioro Sarbsko, podobnie jak położone bardziej na zachód – Łebsko, ma charakter zbiornika kryptodepresyjnego, z dnem położonym 2,7 m p.p.m. Jest eutroficzne, tzn. posiada znaczną zawartość pierwiastków biogennych oraz materii organicznej w wodzie i osadach dennych a także polimiktyczne, tzn. charakteryzuje się wielokrotnym mieszaniem wód w misie jeziornej w ciągu roku. Maksymalna głębokość akwenu to 3,2 m, średnia – 1,2 m.

W otoczeniu jeziora dominują lasy (58 %) oraz tereny użytkowane rolniczo: łąki, pastwiska (25%) i grunty orne z luźną zabudową (16%). W jego bezpośrednim sąsiedztwie nie ma pól uprawnych. Jezioro nie jest odbiornikiem ścieków, w jego pobliżu nie ma też żadnych istotnych zagrożeń (składowisk śmieci, wysypisk, ferm itp.).

Prowadzi się na nim gospodarkę rybacką. Wokół akwenu zachowane są bufory ochronne w postaci pasa drzew i krzewów, a brzegi porośnięte są roślinnością wynurzoną. W południowej jego części znajduje się wieś Nowęcin, z plażą, wypożyczalnią sprzętu turystycznego, ośrodkami wypoczynkowymi i pokojami gościnnymi oraz niewielka osada – Przybrzeże. Akwen ten jest bardzo popularny wśród miłośników wędkarstwa  i sportów wodnych – głównie windsurfingu. Położony na wschód od Łeby daje możliwość spokojnego wypoczynku i pełnego relaksu.

Zdjęcia: Paweł Dominiczak, Marek Drzewowski

Czekamy na Twój komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *