O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Ma to związek z zaplanowaną na niedzielę, 21 kwietnia, drugą turą wyborów samorządowych. W powiecie lęborskim na ostateczne rozstrzygnięcie czekają mieszkańcy Łeby, gdzie w rywalizacji o fotel burmistrza pozostali Andrzej Strzechmiński i Agnieszka Derba.
Cisza wyborcza rozpocznie się 24 godziny przed dniem wyborów, czyli o północy z sobotę na niedzielę. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godzinie 21 i będzie obowiązywała nie tylko tam, gdzie odbywa się głosowanie, ale i w całym kraju. W drugiej turze wyborów, 21 kwietnia, Polacy wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach.
W tym czasie zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Agitować nie wolno też internecie, a w lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Grożą za to wysokie grzywny.
W powiecie lęborskim do ponownego głosowania dojdzie w Łebie, gdzie o stanowisko burmistrza miasta powalczą dotychczasowy burmistrz – 67-letni Andrzej Strzechmiński oraz 44-letnia Agnieszka Derba. Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył więcej niż 50 proc. poparcia. Andrzej Strzechmiński zdobył 599 głosów, co dało 34,39 proc., natomiast Agnieszka Derba, która zwyciężyła we wszystkich trzech obwodach głosowania, uzyskała 726 głosów, co przełożyło się na 41,68 proc. Najmniej, bo 417 głosów (23,94 proc.) dostała 74-letnia Halina Klińska.
Frekwencja w Łebie wyniosła 63,52 proc. Wydano 1 764 kart do głosowania, a uprawnionych było 2 777 mieszkańców. Więcej o wynikach I tury wyborów w Łebie czytaj:
Czy będzie nowy burmistrz Łeby? Tego dowiemy się w drugiej turze!
W Polsce głosowanie w II turze odbędzie się w m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym 9 miastach wojewódzkich: Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Kielcach, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.
Dodatkowa tura będzie też potrzebna w takich miastach, jak m.in.: Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek czy Zamość.
W II turze wyborów samorządowych uprawniony wyborca otrzymuje tylko jedną kartę do głosowania. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Kandydat musi uzyskać więcej niż połowę głosów poparcia, by zostać wybranym. O tym jak głosować, czytaj:
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź, jak i gdzie głosować
Sprawdź też wyniki głosowania na burmistrza Lęborka, wójta gminy Wicko, Nowa Wieś Lęborska i Cewice, a także do Rady Miejskiej w Lęborku i Rady Powiatu Lęborskiego:
Wybory samorządowe 2024: Będzie zmiana na fotelu burmistrza!
Wybory samorządowe 2024. Wicko już wybrało wójta
Szymon Medalion nowym wójtem gminy Nowa Wieś Lęborska
Wybory samorządowe 2024. Jerzy Bańka nadal wójtem gminy Cewice
Wybory samorządowe: Rewolucja w Lęborku. Sprawdź, kto został radnym
Wybory 2024. Mandaty w Radzie Powiatu Lęborskiego rozdzielone
Zdjęcia / Źródło: Facebook / Andrzej Strzechmiński / Agnieszka Derba – Radna Miasta Łeby / wybory.gov.pl