W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Łebie celebruje 10 – lecie reaktywowania Szkolnej Kasy Oszczędnościowej w nowoczesnej odsłonie.
– W obecnej postaci SKO działa w szkole, nieprzerwanie, od 2012 roku. W tym czasie działo się bardzo wiele: imprezy, konkursy, zabawy. Potwierdzeniem działań są nagrody, które zdobywa szkoła od momentu przystąpienia do działań konkursowych – informują przedstawiciele SP w Łebie. 10 – lecie łebskiej SKO odbyło się w Dniu Techniki jako, że współczesna bankowość jest nierozerwalnie związana z postępem technicznym. Gośćmi byli przedstawiciele banku współpracującego ze szkołą w ramach SKO – z I oddziału PKO w Łebie oraz dyrektor regionalny z Lęborka. Panie z banku pokazały uczniom sprzęt, którym posługują się na co dzień, opowiedziały o zabezpieczeniach polskiej waluty, technologii, która służy nam w operacjach bankowych. Szczególną uwagę zwróciły na wszelkie zasady, procedury bezpieczeństwa naszych operacji pieniężnych i bezgotówkowych.
Szkolne Kasy Oszczędności to program edukacji finansowej dla uczniów szkół podstawowych. Dawniej były drukowane książeczki oszczędnościowe. Dzisiaj są zakładane cyfrowe konta. Obecnie w programie prowadzonym przez PKO BP, uczestniczy 4,5 tys. szkół podstawowych, a młodzi ludzie już zgromadzili na rachunkach ok. 60 mln zł. Szkolne Kasy Oszczędności to przedsięwzięcie wykraczające daleko poza finanse. Koncentruje się też na szeroko pojętej edukacji w zakresie przedsiębiorczości czy ekologii. Specjaliści podkreślają, że wiedzy o roli pieniędzy w życiu warto uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dzięki temu w dorosłym życiu lepiej zrozumieją podstawowe problemy finansowe, planowanie domowych budżetów, kredyty i pożyczki, a także inwestycje. Będą w stanie także rozpoznać najprostsze zagrożenia.
Zdjęcia: SP w Łebie