W czwartek 26 maja Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych (SKBiFP) odbyła wizytę studyjną w Wejherowie i Łebie. W wizycie uczestniczył wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Przewodniczący SKBiFP – Kazimierz Kleina oraz senatorowie Paweł Arndt, Leszek Czarnobaj, Zygmunt Frankiewicz, Ryszard Świlski, Marcin Bosacki, Sławomir Rybicki oraz Stanisław Lamczyk.
W Urzędzie Miejskim w Łebie, senatorowie dyskutowali z samorządowcami i inwestorami o szansach rozwoju Łeby, Ustki i całego regionu w związku z planowaną budową portów serwisowych dla obsługi farm wiatrowych na Bałtyku. Przewodniczący Komisji – Kazimierz Kleina podkreślił, że w naszym narodowym interesie jest, by jak najszybciej zrealizować tę największą inwestycję energetyczną w Polsce i najważniejszą inwestycję dla Pomorza. Wyraził on jednocześnie obawę, czy w związku z tym, iż przeniesiono w tym roku lokalizację portu instalacyjnego dla farm wiatrowych na Bałtyku z Gdyni do Gdańska, taki port powstanie w Gdańsku do 2025 roku, tym bardziej, że funkcjonowanie tego terminala warunkuje w zasadzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
Z informacji przedstawionych przez Urząd Morski w Gdyni, wynika, że przebudowa portu w Ustce zostanie zakończona w III kw. 2026 r. Także w 2026 r. planowane jest zakończenie rozbudowy portu w Łebie dla potrzeb portów serwisowych. Senator Kleina zaapelował do przedstawicieli Urzędu Morskiego w Gdyni o przyspieszenie prac. Wskazywał, że potrzebna jest determinacja w tej sprawie a wszelkie opóźnienia odbędą się kosztem obywateli, bo państwo bardzo potrzebuje tej energii.
Inwestorzy przedstawili koncepcje funkcjonowania centrów serwisowych i harmonogram ich budowy. Burmistrz Łeby – Andrzej Strzechmiński poinformował, że inwestorzy zainteresowani budową portów serwisowych zakupili już i wydzierżawili tereny, a miasto na potrzeby inwestorów zmieniło plany zagospodarowania. Podkreślił też, że w tych właśnie inwestycjach Łeba upatruje szanse dalszego rozwoju miasta, bo taka inwestycja daje zatrudnienie ludziom, wymusi rozwój całego zaplecza, budowę dróg i całej infrastruktury.
zdjęcie: Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu