Przypominamy i apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na kąpieliskach – czerwona flaga oznacza kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Bywa, że w trakcie letniego wypoczynku plażowicze zapominają zupełnie o zdrowym rozsądku. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy w czasie, kiedy wywieszona jest czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu, to główne przyczyny utonięć. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.
Czerwona flaga wywieszana jest przez ratowników pełniących dyżur na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli wtedy, gdy wystąpi co najmniej jedna z przesłanek:
– temperatura wody spadnie poniżej 14ºC;
– widoczność jest ograniczona do 50m;
– szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
– występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami;
– występują silne prądy wsteczne;
– trwa akcja ratownicza;
– prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
– występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
– występują wyładowania atmosferyczne.
Kluczowym staje się tu słowo kąpiel, które dotyczy bezpośredniego wejścia do wody nawet w celu schłodzenia. Warto zaznaczyć, że przy wywieszonej czerwonej fladze ratownicy nadal pełnią swój dyżur. Brak flagi również ma swoje znaczenie. Oznacza bowiem „zakaz kąpieli” i informuje nas, że brak jest dyżuru ratowniczego.
Co więcej, obserwuj z uwagą samą wodę. Jeśli widzisz pustą i cichą przestrzeń między falami ( jak na zdjęciach poniżej ), nie pozwól sobie ani bliskim wejść tam do wody. Miejsce pomiędzy dwoma strzałkami jest bardzo zdradliwe. To bardzo silny prąd, który nie pozwoli Ci wrócić na brzeg, ale wciągnie Cię daleko w morze. Żeby się z niego wydostać, nie trzeba się opierać, ale przestrzegać jednej prostej zasady, która może pomóc wyjść z wody. Nie należy panikować i walczyć z prądem wody. Gdy poczujesz, że jego moc maleje (zazwyczaj 100 metrów), zacznij płynąć równolegle do brzegu. Po chwili, kiedy to zrobisz, kieruj się prosto na plażę, korzystając możliwie z pomocy fal…
źródło: KPP w Lęborku (FB)