Jedną z form wypoczynku nad Jeziorem Sarbsko jest możliwość odbycia spływu kajakiem na atrakcyjnej trasie Osetnik (Stilo) – Jezioro Sarbsko – Łeba (12,86 km) i ewentualnie dalej przez Jezioro Łebsko w kierunku miejscowości Żarnowska (17,80 km). Średnio zaawansowany kajakarz pokona cała trasę w ok. 5-6 godz. Poniżej charakterystyka spływu.
0.00 km – Osetnik (Stilo), most drogowy, miejsce wodowania kajaków;
3.00 km – mostek na drodze gruntowej (nisko zawieszony);
4.90 km – ujście rzeki Chełst do jeziora Sarbsko, najwygodniej płynąć wzdłuż płn. brzegu za zachód (uwaga: przed wypływem rzeki możliwe sieci rybackie), w środkowej części jeziora przerwa na odpoczynek;
10.95 km – wypływ rzeki Chełst z jeziora;
11.35 km – Łeba (mostek nad ul. Dojazdową);
12.44 km – Łeba, wpłynięcie do portu i ewentualny koniec spływu przy moście na Alei Św. Jakuba lub nieco dalej przy moście na ul. Kościuszki;
12.86 km – ujście rzeki Chełst do rzeki Łeby w porcie (należy uważać na duży ruch statków wycieczkowych i kutrów rybackich).
———————————————
Po pokonaniu powyższej trasy można popłynąć w prawo i po ok. 400 m wpłynąć do znajdującej się po lewej stronie mariny żeglarskiej i zjeść posiłek w restauracji, bądź leżących ok. 700 m dalej główek portowych falochronów (uwaga: bezpieczne wypłynięcie na Bałtyk wyłącznie dla bardziej wytrawnych kajakarzy, możliwe jest tylko przy wiatrach z płd. i płd.-wsch. oraz braku martwej fali)
———————————————–
13.18 km – po dopłynięciu do głównego kanału portowego, proponujemy popłynąć w lewo i pod prąd Łebą w kierunku mostu drogowego na ul. Sienkiewicza;
14.96 km – przy jeziorze Łebsko, najlepiej popłynąć w lewo (na płd.) w kierunku miejscowości Żarnowska;
17.80 km – Żarnowska, miejsce zakończenia spływu przy długim drewnianym pomoście.
Ze względu na spore odcinki jeziorne, najlepiej płynąć kajakami zaopatrzonymi w fartuchy. Spływ zaczyna się u południowego podnóża, wysokiej na prawie 50 metrów szarej wydmy, na szczycie której zlokalizowano latarnię morską „Stilo”. Podczas 5-kilome-trowej podróży Chełstem (2 godz.) w towarzystwie nadmorskich wydm i lasów sosnowych, miniemy też betonowy most, nisko zawieszony nad lustrem wody (ostrożnie przy wyższych stanach wody). Docierając do długiego i wąskiego jeziora Sarbsko najlepiej płynąć wzdłuż północnego brzegu, który tworzy wał wydmowo-sosnowy zwany Mierzeją Sarbską, odgradzającą jezioro od wód Bałtyku. Po drodze można zobaczyć m.in. latarnię morską „Stilo” oraz znajdujące się po lewej stronie: plażę przy szkole windsurfingu „Habenda” (gdzie można się też zatrzymać, odpocząć i odwiedzić miejscową tawernę), farmę wiatrową w Wicku oraz plażę i hotel „Zamek Nowęcin” w Nowęcinie. Po przebyciu ok. 6 km (2-2,5 godz.), w płn.-zach. części jeziora należy odszukać ukryty w trzcinie wypływ rzeki z jeziora. Tworzy on 1,5-kilometrowy, ujściowy odcinek rzeki Chełst, wpadającej w środkowej części portu do Łeby.
Zdominowany przez lasy, wydmy i podmokłe łąki spływ można zakończyć przy moście na Alei Św. Jakuba bądź nieco dalej, przy moście na ul. Kościuszki. Bardziej wytrawni kajakarze, o ile pozwolą na to warunki wietrzne i falowanie morza, mogą spróbować popłynąć w stronę Bałtyku, odwiedzając po drodze żeglarską marinę. W drodze powrotnej, po 2,5 km trasy pod leniwy, ujściowy nurt Łeby, docieramy do jez. Łebsko. Potem obieramy kierunek płd. na zabudowania widocznej z oddali Żarnowskiej. Należy utrzymywać kurs równoległy do wsch. brzegu jeziora, by po ok. 2 km minąć wypływ wody z dużego rowu melioracyjnego na niewielkiej plaży, którą upodobali sobie szczególnie amatorzy kitsurfingu. Płynąc w kierunku płd., po ok. 700 m dotrzemy do długiego na 50 m drewnianego pomostu w Żarnowskiej, gdzie kończy się nasz spływ. Płynąc przez Łebsko można zachwycać się widokiem wielkiego wału wydmowego, schodzącego do jeziora w środkowej części mierzei. Należy przy tym pamiętać, że tylko wsch. i płd.-zach. część jeziora udostępniona jest do żeglugi przez Słowiński Park Narodowy.
Decydując się pokonanie całej trasy spływu trzeba uwzględnić warunki wietrzne. Najkorzystniejsza jest flauta bądź wiatry z kierunku wsch.,, płn.-wsch. i płn.
Uwaga: wiatr zach. powyżej 2 stopni w skali Beauforta czyni opisaną tu trasę spływu bardzo uciążliwą, niekiedy nawet niebezpieczną.