Hulajnogi elektryczne miały być rozrywką i pewną alternatywą dla innych jednośladów, a tymczasem powoli stają się nową plagą. Jazda tym środkiem lokomocji coraz częściej kończy się w też szpitalu. Dzisiaj np. piszący te słowa był świadkiem poważnej brawury „kierowcy” elektrycznej hulajnogi, który mknął dość szybko ul. Zwycięstwa w stronę Ronda Jana Pawła II, wyprzedzając lewą stroną jadące spokojnie w tym samym kierunku samochody osobowe (!), powodując tym samym ogromne zagrożenie na jezdni. Praktycznie każdego tygodnia dochodzi w Polsce do tragedii związanej z elektryczną hulajnogą. Jak się wydaje, pora na kolejną zmianę przepisów drogowych w tym temacie, bo takich sytuacji na drogach będzie z całą pewnością przybywało. Sprawę komplikuje dodatkowo „ułańska fantazja” kierujących, zabieranie na ramę pasażerów i… alkohol, bo i takich „pseudokierowców” nie brakuje.
Wczoraj w Łebie np. 35-letni mężczyzna jadący hulajnogą został zatrzymany do kontroli przez policjantów z OPP Gdańsk. Jak się okazało mężczyzna kierował hulajnogą elektryczną, mając prawie 1,5 ‰ alkoholu w organizmie. Dodatkowo 35-latek przewoził na hulajnodze pasażera, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Za popełnione wykroczenia mieszkaniec Warszawy został ukarany dwoma mandatami na łączną kwotę 2800 zł. Od 20 maja 2021 r. obowiązują przepisy ruchu drogowego, w których określono m.in. prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzeniem tym poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest już wykroczeniem.
Policja przypomina:
Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. Dozwolone jest również przejeżdżanie przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnie.
Zabrania się:
• jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
• czepiania się pojazdów
• ciągnięcia lub holowania innego pojazdu
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy
Prawidłowy postój:
Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Pomimo nowelizacji przepisów, istnieje wspólny mianownik dla pieszych, rowerzystów oraz korzystających z hulajnóg elektrycznych. Wszystkie te grupy to nadal Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Po raz kolejny przypominamy, że ten brak ochrony stanowi zagrożenie dla tej kategorii użytkowników dróg. Nawet najbardziej precyzyjne przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku, koncentracji i zwykłej, ludzkiej życzliwości na drodze. Wszyscy znajdą tam jednak swoje miejsce i przy zachowaniu powyższych reguł, z całą pewnością bezpiecznie dotrą do celu.
źródło informacji: KPP Lębork, zdjęcia: pixabay